
När komikern, dramatikern och mamman Frida Sundström berättar om sin föreställning Jag gillar saker på hjul är det med både skratt och allvar i rösten. Föreställningen är en unik blandning av satir, berättande och improvisation – en “överlevnadsshow” där publiken får skratta, gråta och lära sig något nytt.
Allt tar sin början i det dygn då Fridas dotter Doris nästan dog som ettåring – ett dygn som delade livet i ett före och efter. Därifrån vindlar berättelsen vidare till livet som följde: amputationer, hjälpmedelscentraler, Västtrafik, stirrande blickar och absurda intyg.
Men Jag gillar saker på hjul handlar inte bara om Doris och Fridas liv – den handlar om allas vår rätt att få plats.
“Det är viktigt som mamma att visa Doris att hon inte ska vara exkluderad”, säger Frida.
Föreställningen är lika mycket en upplevelse som en uppmaning. Genom humorn vill Frida väcka engagemang – och samla soldater till sin egen armé: Bataljonen för Universell design. Ett initiativ för att driva fram verklig förändring mot ett samhälle där miljöer och produkter fungerar för så många som möjligt – utan särlösningar.
“Jag vill lämna den här jorden och ha gjort så något blir bättre”, säger hon.
För oss på Passal Assistans är Fridas arbete en påminnelse om varför vi finns – för att skapa förutsättningar för delaktighet, jämlikhet och liv på lika villkor. Frida gör det genom konsten, vi genom personlig assistans. Men drivkraften är densamma: att förändra på riktigt.
Vill du se föreställningen Jag gillar saker på hjul?
Frida bjuder just nu på ett gå 2 betala för 1-erbjudande med koden Knackelibang.
Läs mer om föreställningen, köp biljetter och anslut dig till Bataljonen för Universell design på fridasundstrom.se
Vad innebär det att ha sin assistans hos Passal? Läs mer om vårt sätt att assistera, hur du byter eller väljer Passal som assistansbolag.
En god arbetsplats mår alla bra av. Känner du att vår arbetsfilosofi liknar din? Läs mer om hur du blir en del av vårt duktiga assistentgäng.